Czym jest EKUZ?
EKUZ może zostać wydana wyłącznie osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego lub osobom, które mają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi.
Za EKUZ nic nie płacisz. Otrzymasz ją, jeśli obejmuje Cię ubezpieczenie zdrowotne w Polsce.
Zasady korzystania z EKUZ:
- Prawo do leczenia przysługuje Ci na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udajesz. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Ty za nią zapłacisz. NFZ tego nie pokryje. Np. we Francji zapłacisz 30% honorarium lekarza, w Austrii – koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu.
- Najczęściej rozliczanie leczenia odbywa się między instytucjami (NFZ i jego odpowiednikiem w danym kraju). Może być też tak, że – chociaż masz ze sobą EKUZ – musisz najpierw zapłacić za leczenie i dopiero po powrocie do Polski składasz wniosek o refundację.
- Podobnie jak w Polsce, za granicą nie wszyscy lekarze mają umowy z ubezpieczalnią. Dlatego zanim skorzystasz z usług lekarza, sprawdź, czy jesteś u takiego, który honoruje kartę EKUZ.
- Z tą kartą nie licz na bezpłatną operację plastyczną ani planowany zabieg korekty zaćmy. Jeśli nagle rozboli Cię ząb, dentysta Ci pomoże, ale wyłącznie w zakresie, który obowiązuje w danym kraju (np. dostaniesz tańsze wypełnienie). Jeśli złamiesz nogę, dostaniesz udaru, silnie się zatrujesz lub dostaniesz zawału, to EKUZ obejmie koszty Twojego leczenia.
- EKUZ nie pokrywa kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem. Czasami jednak leczenie w ramach EKUZ będzie musiało być długie i kosztowne. Jeśli w tym przypadku okaże się, że transport do Polski będzie tańszy, możesz złożyć wniosek o pokrycie kosztów transportu do miejsca dalszego leczenia w kraju.
- W wielu krajach EKUZ, np. w Austrii, EKUZ nie obejmuje pomocy, której udzielają ratownicy górscy po wypadkach narciarskich. Jest to uznawane za świadczenie prywatne. Musisz wtedy zapłacić za to, że ratownicy zwiozą cię ze stoku i opatrzą.
- EKUZ dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego. Na wypadek śmierci albo utraty bagażu ubezpiecz się komercyjnie. EKUZ nie obejmuje takich okoliczności, nawet jeśli zaginie bagaż z jakimś niezbędnym Ci wyposażeniem medycznym.
EKUZ nie jest kartą dla całej rodziny. Każdy jej członek otrzymuje swoją kartę, także dziecko. EKUZ jest ważna z dowodem tożsamości dziecka lub rodzica.
Jak uzyskać EKUZ?
Turystyczny wniosek o EKUZ złożysz on-line tylko przez IKP, mojeIKP lub ePUAP. Nie ma możliwości wysłania go e-mailem.
Wniosek o EKUZ możesz złożyć:
1. Osobiście w oddziale NFZ, wysłać e-mailem lub pocztą tradycyjną
- pobierz wniosek w oddziale NFZ, uprawnionej delegaturze lub z dołu strony
- wydrukuj, wypełnij i podpisz wniosek
- złóż wypełniony i podpisany wniosek w oddziale NFZ lub uprawnionej delegaturze lub prześlij na jej adres
2. Przez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP)
3. Przez Internetowe Konto Pacjenta
Zaloguj się na IKP i wejdź w zakładkę „Moje konto”. Poniżej informacji o Twoim ubezpieczeniu zdrowotnym znajdziesz informację o karcie EKUZ. Kliknij w „Złóż wniosek”.
Stan EKUZ możesz zobaczyć na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) w zakładce „Moje konto”. Sprawdzisz tam, do kiedy jest ważna, i sprawdzisz, na jakim etapie procedowania jest Twój wniosek. Znajdziesz też link „Śledź przesyłkę”, by sprawdzić, gdzie znajduje się Twoja karta od momentu wysłania jej przez NFZ.
Jesteś uczniem, studentem lub doktorantem i masz ponad 18 lat? Do wniosku o EKUZ dołącz kopię legitymacji lub zaświadczenie o kontynuowaniu nauki.
4. W aplikacji mojeIKP
Teraz wniosek o EKUZ możesz złożyć przez mojeIKP:
- zaloguj się do aplikacji i wejdź w kategorię „e-zdrowie”
- wybierz „Ubezpieczenie zdrowotne za granicą” > „Wniosek o EKUZ”
- wypełnij wniosek, wskazując swój status jako osoby ubezpieczonej
- załącz zdjęcie oraz inne skany potrzebnych dokumentów, które poświadczają Twoją sytuację prawną (np. skan legitymacji studenta). Możesz załączyć pliki wielkości do 3,5 MB, jeśli więc masz kilka plików, spakuj je np. w zip lub innym podobnym programie. System będzie Ci podpowiadał, jakie dokumenty są potrzebne. Masz możliwość załączenia pliku lub zdjęcia z galerii
- podaj adres wysyłki EKUZ. Jeśli Twój adres składa się z nazwy miejscowości i numeru domu, nie wpisujesz nazwy ulicy. Jeśli nazwa miejscowości i gminy są różne, to podajesz nazwę miejscowości i kod
- potwierdź oświadczenia, że znasz warunki korzystania z EKUZ
- podpisz profilem zaufanym i przekaż wniosek.
W aplikacji zobaczysz też stan wniosku (w realizacji, zaakceptowany, odrzucony) oraz znajdziesz link „Śledź przesyłkę”, by sprawdzić, gdzie po wysyłce przez NFZ znajduje się Twoja karta. Informację o tym, jaki jest prawdopodobny termin otrzymania karty, będziesz widzieć na górze ekranu, jeszcze podczas wypełniania wniosku.
Jeśli natomiast karta została Ci już wydana, możesz zobaczyć, do kiedy jest ważna. Znajdziesz to w „Ubezpieczenie zdrowotne za granicą”.
WIĘCEJ INFORMACJI ZWIĄZANYCH Z E-KUZ ZNAJDZIEJSZ NA STORNIE:
https://pacjent.gov.pl/ekuz